Official program

Ceau, Cinema! Official Program


Casa Artelor – Sala Studio:

18.00 COMPETITION

Îngerul Atotputernic (The Mighty Angel, Polonia, 110′, 2014) r. Wojchiech Smarzowski

20.00 COMPETITION

Cădere Liberă (Free Fall, Ungaria, 80′, 2014) r. György Pálfi

Grădina de Vară:

OPENING

22: 00 Chuck Norris vs. Comunism (Marea Britanie, România, Germania, 78′, 2015) r. Ilinca Călugăreanu

Special guest: The Voice

Casa Artelor – Sala Studio:

14.00 COMPETITION: Cădere Liberă (r.)

16.00 COMPETITION: Îngerul Atotputernic (r.)

18.00 COMPETITION
Afară (Outside, Germania, România, 86′, 2014) r. Andrei Schwartz

20.00 COMPETITION
Viața de apoi (Afterlife, Ungaria, 93′, 2014) r. Virág Zomboracz

Casa Artelor – Demisol:

18.00 FILME BĂNĂȚENE:

Birdseller ( r. Luiza Alecsandru) 30’
Căutându-l pe Brîncuși (r. Sergiu Sas) 5’
Oxygen (r. Ioan Tasi) 7’
10 ways to deal with a break up (r. Octavian Moț) 8’
Q & A cu realizatorii

20: 00 ANIMAȚII & DOC-URI SCURTE

DOK Leipzig: Programul 1 92’

AMBASADA

16: 00 CINE-CONVERSAȚII

Ceau, Cinema! vs. Documentar
With Irina Margareta Nistor, Răzvan Georgescu, Florin Iepan, Lucian Maier.

Moderator: Lucian Ionică

18.00 DOK Leipzig: Programul 1 92’

20.00 DOK Leipzig: Programul 2 103’

Casa Artelor – Curtea cu Castan:

22.00 Viață Sălbatică (Vie Sauvage, Belgia, Franța, 102′, 2014) r. Cedric Kahn

Grădina de Vară:

21: 00 WARM-UP CINEMATIC

DJ set by Waka_X (instrumental/abstract/solar hip-hop)

22: 00 FOCUS SERBIA

Vacanțe la soare (Atomski Zdesna, Serbia, Muntenegru, 89′, 2014) r. Srdjan Dragojevic

Casa Artelor – Sala Studio:

14.00 COMPETITION Viața de Apoi (r.)

16.00  COMPETITION Afară (r.)

17.30 COMPETITION
Educatoarea (The Kindergarten Teacher, Israel, 119′, 2014) r. Nadav Lapid

20.00 COMPETITION
Casa Blanca (Polonia, 60′, 2015) r. Aleksandra Maciuszek

Casa Artelor – Demisol

18.00 Animated Friday I

20.00 Animated Friday II (selection by Waka_X)

Casa Artelor – Curtea cu Castan:

ANIMATION

22:00 Jean, băiatul lunii (Moon Man, Franța, Germania, 95′, 2012) r. Stephan Schesch

AMBASADA

16.00 CINE-CONVERSAȚII
How we write about movies
Dialogs about cinema, Cannes and film criticism.
With Adina Baya & Lucian Maier.
Moderator: Ionuț Mareș

17.00 SPECIAL SCREENING

The Crossing (r. Cristian Pleș) 18’ – actors Toma Cuzin & Boris Gaza attending

18.00 Ceau AnimAtelier

With Alma Cazacu (motion designer) & Dan Ungureanu (ilustrator)

20.00 Terapie de Basm (comic book-ing live)

22.00 ANIMAȚII SCURTE Vinerea Animată I (r.)

Grădina de Vară:

21: 00 WARM-UP CINEMATIC

DJ set by Waka_X

22: 00 CEAU, CINEMA! AWARDS CEREMONY

Dragoste la prima luptă (Les Combattants, Franța, 98′, 2014) r. Thomas Cailley

Cinema Gottlob

14.00 De ce eu? (Why me?, 125′, România, 2015) r. Tudor Giurgiu

Q & A with actress Andreea Vasile

17:00 SHORTS.RO:

Bad Penny     Kowalski
r. Andrei Crețulescu

18.00 CINEMA GOTTLOB presents

Pașaport de Germania (Trading Germans, Germania, România, 90′ 2014)
Q & A cu regizorul Răzvan Georgescu

20:00 Comoara (Treasure, România, 89′ 2015) r. Corneliu Porumboiu
Q & A cu actorii Toma Cuzin și Cristina Toma

Stadion Gottlob:

22.00 Aferim! (România, 108′, 2015) r. Radu Jude

After screening, Q & A with actor Toma Cuzin.

AMBASADA

11.00 CINE-CONVERSAȚII: Breakfast with Andreea Vasile

16.00 COMPETITION: Casa Blanca (r.)

18.00 COMPETITION: Educatoarea (r.)

20.30 Tribul (The Tribe, Ucraina, 132′, 2014) r. Miroslav Slaboshpitsky

Cuib d’Arte

21:00 FILME BANATENE (r)

Bird Seller (30′)
Cautandu-l pe Brancusi (5′)
10 Ways to Deal with a Break-up (8′)
Oxygen (7′)

22:00 ANIMATIONS & SHORT DOCS

DOK Leipzig: Programul 2 (103′)

Cinema Gottlob:

10.00 ANIMAȚIE Moon Man (r.)

16:00 FILME BĂNĂȚENE
Hijacking Exit (27′ România, 2015)
r. Flavius Baican

18:00 FOCUS SERBIA
Festivalul punk al lui Zivan (Zivan makes a punk festival, 65′. Serbia, 2014)
r. Ognjen Glavonic

20:00 Testimonial (Testimony, 90′, România, Germania, 2008)
Q & A cu regizorul Razvan Georgescu

Stadionul Gottlob:

22.00 CLOSING FILM

WINNER OF Ceau, Cinema! Competition