Program

JOI, 18 iulie

Teatrul Maghiar

COMPETIȚIE

16:45
Săritorul (Rusia, 2018, 90 min.) – Ivan I. Tverdovskiy
18:30
O zi (Ungaria, 2018, 99 min.) – Zsófia Szilágyi

FILME BĂNĂȚENE

20:30
Legea lui Ioan (Germania, 1993, doc., 50 min.) – Dobrivoie Kerpenisan
Invitat: Dobrivoie Kerpenisan

Grădina de Vară „Capitol”

GALA DE DESCHIDERE

22.00
Domnișoara Paradis (Austria/Germania, 2017, 97 min.) – Barbara Albert
Invitată: Maria Drăguş

VINERI, 19 iulie

Teatrul Maghiar

COMPETIȚIE

17:00
Nebuloasa calului mort (Turcia, 2018, 73 min.) – Tarik Aktaş
18:30
Consecinţe (Slovenia, 2018, 95 min.) – Darko Štante

FILME BĂNĂȚENE (intrare liberă)

20:15
Omul care a oprit tramvaiele (România, 2018, doc., 19 min.) – Daniela Raţiu
Sub aripa Silviei (România, 2018, doc., 6 min.) – Aleksandra Petrov
Extrasezon (România, 2019, 18 min.) – Ioachim Stroe
Nightwatch (România, 2018, 11 min.) – Cristian Plesh
Invitați: Membri din echipele filmelor

TNT – Sala 2

10:00
Atelier pentru copii prezentat de Ludoteca Habarnam – Club de joacă și lectură
(intrare liberă)

FILM PENTRU COPII

11:00
Lotte și dragonii pierduți (Estonia, 2019, animaţie, 78 min.) – Janno Põldma, Heiki Ernits
(intrare liberă pentru copiii sub 12 ani)

RETROSPECTIVĂ NOUL CINEMA GERMAN

16:30
Prietenul american (Germania, 1977, 125 min.) – Wim Wenders

PROIECȚIE SPECIALĂ

19:00
Apusul (Ungaria, 2018, 142 min.) – László Nemes
Invitat: Vlad Ivanov

Casa Artelor – Curtea cu Castan

Double Bill

RETROSPECTIVĂ NOUL CINEMA GERMAN

22:15
Nosferatu, fantoma nopţii (Germania, 1979, 107 min.) – Werner Herzog

&

FILME BĂNĂȚENE

00:15
Béla Lugosi – Vampirul căzut (România, 2007, doc., 52 min.) – Florin Iepan

Grădina de Vară „Capitol”

PROIECȚIE SPECIALĂ

22:15
Superhombre (România, 2019, doc., 70 min.) – Lucian Mircu, Mircea Gherase
Invitați: Horia Colibăşanu, Lucian Mircu, Mircea Gherase, Gabi Basalici

SÂMBĂTĂ, 20 iulie

Casa Artelor – Sala Studio

10:00
Atelier pentru copii prezentat de Ludoteca Habarnam – Club de joacă și lectură
(intrare liberă)

FILM PENTRU COPII

11:00
Animaţii de scurtmetraj by Anim`est – Micii exploratori (62 min.)
(intrare liberă pentru copiii sub 12 ani)
(Vârsta recomandată pentru spectatori este de 6-12 ani)

AMBASADA

10:00
Mic-dejun cu juriul
Invitaţi: Maria Drăguş, Mălina Manovici, Vlad Ivanov
11:00
Cum să faci rolul de „bad guy”.
Discuţie cu actorul Vlad Ivanov
(intrare liberă)

TNT - Sala 2

PROIECȚIE SPECIALĂ

13:00
Bacalaureat (România, 2016, 128 min.) – Cristian Mungiu
Invitați: Maria Drăguş, Mălina Manovici, Vlad Ivanov

RETROSPECTIVĂ NOUL CINEMA GERMAN

16:00
Nostalgia Veronikăi Voss (Germania, 1982, 104 min.) – Rainer Werner Fassbinder

FOCUS ŽELIMIR ŽILNIK

18:15
Opere timpurii (Serbia, 1969, 72 min.) – Želimir Žilnik
Invitat: Želimir Žilnik

PROIECȚIE SPECIALĂ

20:00
Arest (România, 2019, 126 min.) – Andrei Cohn

Teatrul Maghiar

COMPETIȚIE

16:00
Beautiful Corruption (R. Moldova, 2018, 108 min.) – Eugen Damaschin
18:00
Versuri pocite (Ungaria, 2018, 97 min.) – Gábor Reisz

Casa Artelor - Curtea cu Castan

FOCUS ŽELIMIR ŽILNIK

22:15
Serbistan_Jurnal de bord (Serbia, 2015, doc., 94 min.) – Želimir Žilnik
Invitați: Želimir Žilnik, Sarita Matijevic

Grădina de Vară „Capitol”

GALA DE ÎNCHIDERE

22:15
Ancheta (Franţa, 2018, 73 min.) – Quentin Dupieux

Duminică, 21 iulie

Teatrul Maghiar

DOC-minică
Documentare portret realizate de femei regizor

12:30
Popeasca (România, 2017, doc., 60 min.) – Stanca Radu
14:00
Distanța dintre mine și mine (România, 2018, doc., 94 min.) – Mona Nicoară, Dana Bunescu
16:00
Cealaltă parte a lucrurilor (Serbia, 2017, doc., 100 min.) – Mila Turajlić
18:00
Valsul Waldheim (Austria, 2018, doc., 93 min.) – Ruth Beckerman
20:00
Timebox (România, 2018, doc., 73 min.) – Nora Agapi
Invitată: Nora Agapi

Gottlob (intrare liberă)

FILM PENTRU COPII

11:00
Lotte și dragonii pierduți (Estonia, 2019, animaţie, 78 min) – Janno Põldma, Heiki Ernits

COMPETIȚIE

14:00
Filmul câștigător al Premiului Publicului

FILME BĂNĂȚENE

16:30
Călătorul în timp (Germania, 1995, doc., 45 min.) – Dobrivoie Kerpenisan
Invitat: Dobrivoie Kerpenisan

FOCUS ŽELIMIR ŽILNIK

18:00
Kenedi se întoarce acasă (Serbia, 2004, doc., 78 min.) – Želimir Žilnik

PROIECŢIE SPECIALĂ

20:00
Lemonade (România, 2018, 88 min.) – Ioana Uricaru

Toate filmele sunt subtitrate în română și engleză.