Schedule

[vc_row type=”full_width” background_style=”normal” css=”.vc_custom_1499705758039{background-image: url(http://www.ceaucinema.ro/wp-content/uploads/2013/03/pattern1_livia_BACKSITE4.jpg?id=7904) !important;}”][vc_column width=”1/1″][title_subtitle title=”Ceau, Cinema! Schedule” title_color=”#000000″ title_size=”36″ subtitle_color=”#000000″ subtitle_size=”17″ with_separator=”yes” align=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”full_width” background_style=”parallax” css=”.vc_custom_1499705699316{background-image: url(http://www.ceaucinema.ro/wp-content/uploads/2013/03/pattern1_livia_BACKSITE4.jpg?id=7904) !important;}”][vc_column width=”1/1″][vc_tabs interval=”0″][vc_tab title=”Thu (20.07)” tab_id=”1436622367751-10″][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]

Cinema Timis

COMPETITION

18:00 Mister Universo (Austria-Italy, 2016, 90 min.)
d. Tizza Covi, Rainer Frimmel

20:00 Glory (Bulgaria, 2016, 101 min.)
d. Kristina Grozeva, Petar Valchanov[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]

Gradina de Vara

OPENING GALA

22:00 Planet Petrila (România, doc., 2016, 80 min.)
d. Andrei Dăscălescu
guests: Andrei Dăscălescu, Ion Barbu, Cătălin Cenuşă, Anamaria Antoci[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_tab][vc_tab title=”Fri (21.07)” tab_id=”1436622406160-2-10″][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/3″][vc_column_text]

AMBASADA

(intrarea libera)

11:00 Vernisaj expoziţie foto
& întâlnire cu echipa documentarului Planeta Petrila
invitaţi: Andrei Dăscălescu, Ion Barbu, Cătălin Cenuşă, Anamaria Antoci

19:00 Clachete Ceau, Cinema! printate 3D live – Plan Zero

20:00 TDB/Terapie de Basm
invitaţi: Mirel Drăgan; Adi Ionasiu, Vic Drujiniu, Dan Ianoş, Edi Man[/vc_column_text][vc_column_text]

Casa Artelor – Sala Studio:

ANIMAŢIE
(intrare liberă pentru copii)
11:00 Pat şi Mat (Republica Cehă, 2016, 80 min.)
r. Marek Benes

18:00 FILME BĂNĂŢENE
(intrare liberă)
Proiecţionistul (România, 2016, 26 min.)
r. Norbert Fodor
invitat: Alex Mărgineanu

Bodrog (work in progress, 10 min.)
r. Mihai Sălăjan
invitat: Mihai Sălăjan

Superhombre (work in progress, 10 min.)
de Mircea Gherase & Lucian Mircu[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/3″][vc_column_text]

Cinema Timis

COMPETITION

17:00 Prowl (Germany, 2016, 74 min.)
d. Alexandra Bălteanu

18:30 You Have No Idea How Much I Love You (Poland, doc., 2016, 80 min.)
d. Pawel Lozinski

SPECIAL SCREENING

20:00 Tarzan’s Testicles (Romania-France, doc., 2017, 105 min.)
d. Alexandru Solomon
guests: Alexandru Solomon, Ada Solomon[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/3″][vc_column_text]

Grădina de Vară

22:15 The Lure (Poland, 2016, 92 min.)
d. Agnieszka Smoczynska[/vc_column_text][vc_column_text]

Chestnut Patio

CZECH IT OUT
22:15 Daisies (Cehoslovacia, 1966, 72 min.)
d. Vera Chytilová[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_tab][vc_tab title=”Sat (22.07)” tab_id=”1436622416312-3-3″][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/3″][vc_column_text]

AMBASADA

(intrare libera)

11:00 Mic-dejun cu juriul Ceau, Cinema!
invitaţi: Anamaria Antoci, Alexandru Potocean, Cătălin Olaru

12:00 Atelier de film documentar cu regizorul Alexandru Solomon[/vc_column_text][vc_column_text]

Casa Artelor – Sala Studio

ANIMATION
(free entrance for children)
11:00 My Life as A Zucchini (Swiss-France, 2016, 70 min.)
d. Claude Barras

16:00 SPECIAL SCREENING
On Body and Soul (Hungary, 2017, 116 min.)
d. Ildikó Enyedi

18:00 CZECH IT OUT
Despre ospăţ şi oaspeţi (Cehoslovacia, 1966, 71 min.)
d. Jan Němec

20:00 FOCUS SUEDIA
(intrare liberă)
Tresspasing Bergman (Sweden, doc., 2013, 107 min.)
d. Jane Magnusson, Hynek Pallas[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/3″][vc_column_text]

Cinema Timiș

CZECH IT OUT
14:00 Balul pompierilor (Cehoslovacia, 1967, 73 min.)
d. Miloš Forman

COMPETIŢIE

16:00 Pawn Street (Italy, 2016, 85 min.)
d. Irene Dionisio

18:00 People that are not me (Israel, 2016, 80 min.)
d. Hadas Ben Aroya

SPECIAL SCREENING
20:00 Afterimage (Poland, 2016, 98 min.)
d. Andrzej Wajda[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/3″][vc_column_text]

Grădina de Vară

CLOSING GALA & AWARDS
22:00 Mariţa (Romania, 2017, 100 min.)
d. Cristi Iftime
guests: Alexandru Potocean, Ada Solomon[/vc_column_text][vc_column_text]

Chestnut Patio

22:15 John From (Portugal, 2015, 95 min.)
d. João Nicolau[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_tab][vc_tab title=”Sun (23.07)” tab_id=”1436622429307-4-5″][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/3″][vc_column_text]

AMBASADA

DOC-MINICĂ

ANIVERSARY SCREENING – 120 years of cinema in Timişoara
16:00 The Manakia Brothers. Diary of a long look back (Romania, doc., 2016, 91 min.)
d. Eliza Zdru
guest: Eliza Zdru

ONE WORLD ROMANIA PRESENTS

18:00 Normal Autistic Film (Czech Republic, doc., 2016, 87 min.)
d. Miroslav Janek

20:00 A German Life (Austria-Germany, doc., 2016, 113 min.)
d. Christian Krönes, Olaf S. Müller, Roland Schrotthofer, Florian Weigensamer[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/3″][vc_column_text]

Cinema Gottlob

(free entrance)

ANIMATION
11:00 (r) Pat and Mat (Republica Cehă, 2016, 80 min.)
d. Marek Benes

15:30 CZECH IT OUT
Sătucul meu drag (Cehoslovacia, 1985, 98 min.)
d. Jirí Menzel

17:30 That Trip I Took With Dad (Germany-Romania, 2016, 111 min.)
d. Anca Miruna Lăzărescu
guests: Alex Mărgineanu, Alex Mihăescu

20:00 SPECIAL SCREENING – 10 years after Palme d`Or
4 months, 3 weeks and 2 days (România-Belgia, 2007, 113 min.)
d. Cristian Mungiu[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/3″][vc_column_text]

Stadionul Gottlob

(free entrance)

FOCUS SWEDEN
22:15 A Man Called Ove (Suedia, 2015, 116 min.)
d. Hannes Holm[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_tab][/vc_tabs][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”full_width” background_style=”normal”][vc_column width=”1/1″][vc_button2 title=”Download schedule” align=”center” size=”md” style=”square” text_color=”#ffffff” bg_color=”#000000″ link=”url:http%3A%2F%2Fwww.ceaucinema.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2017%2F07%2Fflyer-program.tif||”][/vc_column][/vc_row]