Program

Joi, 15 iulie

Faber (interior)
19:00 Competiţie
Casa cu păpuşi (2020, 80 min., doc., România) – Tudor Platon

Faber (exterior)
22:00 Proiecţie specială
Certitudinea probabilităţilor (2021, 90 min., doc., România) – Raluca Durbacă

Grădina de Vară „Capitol”
22.00 Gala de deschidere (Susţinută de Conceptual Lab by Theo Nissim)
Competiţie
Mia îşi ratează răzbunarea (2020, 82 min., România) – Bogdan Theodor Olteanu
Invitaţi: regizorul Bogdan Theodor Olteanu, actriţa Ioana Bugarin

Vineri, 16 iulie

Faber (interior)
19:00 Competiţie
Copii pierduţi pe plajă (2020, 70 min., doc., România) – Alina Manolache
Invitaţi: regizoarea Alina Manolache, monteurul Gabi Basalici

Faber (exterior)
22:00 Competiţie
Spirala (2020, 98 min., Ungaria-România) – Cecília Felméri

Grădina de Vară „Capitol”
22:00 Seara comediei franceze – Double Bill
Discursul (2020, 87 min., Franţa) – Laurent Tirard
&
Mandibule (2020, 77 min., Franţa) – Quentin Dupieux

Sâmbătă, 17 iulie

Faber (exterior)
11:00 Mic-dejun cu juriul şi invitaţii

Faber (interior)
16:30 Proiecţie specială
Lemn (2020, 96 min., doc., România-Germania-Austria) – Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger
Invitat: monteurul Gabi Basalici
19:00 Competiţie
Noi împotriva noastră (2020, 74 min., doc., România) – Andra Tarara
Invitate: regizoarea Andra Tarara, producătoarea Anda Ionescu

Faber (exterior)
22:00 Focus Radu Jude
Babardeală cu bucluc sau porno balamuc (2021, 106 min., România) – Radu Jude (+18)
Invitată: actriţa Claudia Ieremia

Grădina de Vară „Capitol”
22:00 Competiţie
Otto Barbarul (2020, 112 min., România) – Ruxandra Ghiţescu
Invitate: regizoarea Ruxandra Ghiţescu, actriţa Ioana Bugarin, producătoarea Anda Ionescu

Duminică, 18 iulie

Faber (exterior, intrare liberă)
10:00 Atelierul pentru copii Ceau, Junior!: Timişoara la cutie (+6)

Faber (interior)
11:00 Animest prezintă:
Scurtmetraje de animaţie pentru copii (62 min.)

Scârţ Loc Lejer
11:00 Discuţie lejeră despre teatrul şi filmul independent
Invitaţi: regizorul Bogdan Theodor Olteanu, actorul Ovidiu Mihăiţă

Faber (interior)
17:00 Focus Radu Jude
Ieşirea trenurilor din gară (2020, 175 min., doc., România) – Radu Jude, Adrian Cioflâncă

Faber (exterior)
Seara punk: muzică & film
20:30 Warm-up Swamp cu Mr. H
22:00 Filme bănăţene
Swamp City (2021, 105 min., doc., România) – Bogdan Pușlenghea, Ovidiu Zimcea
Invitaţi: regizorii Bogdan Pușlenghea şi Ovidiu Zimcea

Grădina de Vară „Capitol”
22:00 Gala de închidere
Proiecţie specială
Holy Father (2020, 85 min., doc., România) – Andrei Dăscălescu
Invitaţi: regizorul Andrei Dăscălescu, protagonista Paul Niculescu