Selectează o Pagină

Program 2018

[vc_row background_style=”normal” css=”.vc_custom_1499705758039{background-image: url(http://www.ceaucinema.ro/wp-content/uploads/2013/03/pattern1_livia_BACKSITE4.jpg?id=7904) !important;}”][vc_column][title_subtitle title=”Programul Ceau, Cinema!”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_tta_tabs][vc_tta_section title=”Joi (19.07)” tab_id=”1531050909419-2b308cd6-a9fa”][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]

Teatrul Maghiar

COMPETIŢIE
17:15 Comic Sans (Croaţia, 2018, 99 min.);
r. Nevio Marasović
19:15 3/4 (Bulgaria, 2017, 82 min.);
r. Ilian Metev

PROIECŢIE SPECIALĂ
20:45 Dacii liberi (România, 2018, doc.,
61 min.); r. Monica Lăzurean-Gorgan,
Andrei Gorgan[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]

Grădina de Vară „Capitol”

GALA DE DESCHIDERE
22:00 Povestea unui pierde-vară
(România, 2018, 100 min.);
r. Paul Negoescu
Invitaţi: Paul Negoescu, Ana Drăghici[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Vin (20.07)” tab_id=”1531050909434-02a7c371-7956″][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/3″][vc_column_text]

Sala 2 – TNT

FILME BĂNĂŢENE
17:45 Bodrog (România, 2018, doc., 93 min.);
r. Mihai Sălăjan

RETROSPECTIVĂ ANDREI UJICĂ
19:45 Videograme dintr-o revoluţie
(Germania/România, 1992, doc.,
106 min.); r. Andrei Ujică
Invitat: Andrei Ujică[/vc_column_text][vc_column_text]

Casa Artelor – Sala Studio

FILM PENTRU COPII
(intrare liberă pentru copiii sub 12 ani)
11:00 Mama (România, 1976, 88 min.);
r. Elisabeta Bostan[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/3″][vc_column_text]

Teatrul Maghiar

COMPETIŢIE
18:00 Out (Slovacia, 2017, 88 min.);
r. György Kristóf
19:45 Nina (Polonia, 2018, 124 min.);
r. Olga Chajdas[/vc_column_text][vc_column_text]

Librăria „La două bufniţe”

FILME BĂNĂŢENE
(intrare liberă)
16:00 Porţia de libertate (România, 2018,
doc., 30 min.); r. Daniela Raţiu
Invitaţi: Daniela Raţiu, Daniel Vighi, Viorel
Marineasa[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/3″][vc_column_text]

Grădina de Vară „Capitol”

22:00 Procesul (România, 2017, doc., 90 min.);
r. Claudiu Mitcu, Ileana Bîrsan
Invitaţi: Claudiu Mitcu, Ileana Bîrsan[/vc_column_text][vc_column_text]

Casa Artelor – Curtea cu Castan

22:00 WR: Misterele organismului
(Iugoslavia, 1971, 84 min.);
r. Dušan Makavejev[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Sâm (21.07)” tab_id=”1531050918744-f6b36d6b-5469″][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/4″][vc_column_text]

Casa Artelor – Sala Studio

FILM PENTRU COPII
(intrare liberă pentru copiii sub 12 ani)
11:00 Străjerii (România, 2018, 73 min.);
r. Liviu Mărghidan[/vc_column_text][vc_column_text]

Ambasada
(intrare liberă)

10:00 Mic-dejun cu juriul Ceau, Cinema!
Invitaţi: Alina Grigore, Ileana Bîrsan, Florin Iepan

11:00 Masterclass Andrei Ujică[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/4″][vc_column_text]

Teatrul Maghiar

13:00 Lansare Ghidul ilustrat al comunismului românesc
Invitaţi: reprezentanţi ai Asociaţiei Forum Apulum

FOCUS FLORIN IEPAN
(intrare liberă)
Zece minute cu clasa muncitoare
(România, 1994, doc., 12 min.); r. Florin Iepan

Născuţi la comandă – Decreţeii
(România, 2005, doc., 68 min.); r. Florin Iepan
Invitat: Florin Iepan[/vc_column_text][vc_column_text]COMPETIŢIE
15:00 Căderea (Ucraina, 2017, 105 min.);
r. Marina Stepanska
17:00 Manuel (Italia, 2017, 97 min.);
r. Dario Albertini

PROIECŢIE SPECIALĂ
18:45 Pororoca (România, 2017, 152 min.);
r. Constantin Popescu
Invitat: Constantin Popescu[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/4″][vc_column_text]

Sala 2 – TNT

RETROSPECTIVĂ ANDREI UJICĂ
15:00 Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu
(România, 2010, doc., 180 min.);
r. Andrei Ujică
Invitat: Andrei Ujică

OMAGIU RĂZVAN GEORGESCU
(intrare liberă)
18:30 Interviu video cu Răzvan Georgescu
Testimonial (România/Germania,
2008, doc., 90 min.); r. Răzvan Georgescu
Invitaţi: Lucian Ionică

PROIECŢIE SPECIALĂ
20:15 Comisia de recrutare (Rusia/Polonia,
2016, doc.; 64 min.); r. Tatyana Chistova
Invitat: Tatyana Chistova[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/4″][vc_column_text]

Grădina de Vară „Capitol”

GALA DE ÎNCHIDERE
22.00 Warm Up Trip – Thy Veils Neoradiant

RETROSPECTIVĂ ANDREI UJICĂ
Out of the Present (Germania, 1995, doc.,
95 min.); r. Andrei Ujică
Invitat: Andrei Ujică[/vc_column_text][vc_column_text]

Casa Artelor – Curtea cu Castan

22:00 Afterparty (Serbia, 2017, 100 min.);
r. Luka Bursac
Invitaţi: Luka Bursac, Nikola Šurbanović, Laurenţiu
Pleşa, Marko Adžić[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Dum (22.07)” tab_id=”1531050919677-3d158479-e2a8″][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]

Sala 2 – TNT

DOC-MINICĂ
17:00 Dacii liberi (România, 2018, doc., 61 min.);
r. Monica Lăzurean-Gorgan, Andrei Gorgan
(reluare)

18:15 Licu, o poveste românească (România,
2017, doc., 87 min.); r. Ana Dumitrescu

20:00 Chipuri, locuri (Franţa, 2017, doc., 94 min.);
r. JR, Agnès Varda[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]

Gottlob – Cinema
(intrare liberă)

FILM PENTRU COPII
11:00 Mama (România, 1976, 88 min.);
r. Elisabeta Bostan (reluare)

13:00 Filmul câştigător al premiului publicului
(reluare)

15:00 Reconstituirea (România, 1971, 100 min.);
r. Lucian Pintilie

FOCUS FLORIN IEPAN
17:00 Odessa (România, 2013, doc., 60 min.);
r. Florin Iepan
Invitat: Florin Iepan

PROIECŢII SPECIALE
19:00 Vinovatul (Danemarca, 2018, 85 min.);
r. Gustav Möller
21:00 Banditul Whisky (Ungaria, 2017,
126 min.); r. Nimród Antal[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_tta_section][/vc_tta_tabs][/vc_column][/vc_row][vc_row background_style=”normal”][vc_column][vc_btn title=”Descarca programul” color=”info” align=”center” link=”url:http%3A%2F%2Fwww.ceaucinema.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2018%2F07%2Fprogram-complet.jpg|||”][/vc_column][/vc_row]