Schedule

Ceau, Cinema! Schedule


Cinema Timis

COMPETITION

18:00 Mister Universo (Austria-Italy, 2016, 90 min.)
d. Tizza Covi, Rainer Frimmel

20:00 Glory (Bulgaria, 2016, 101 min.)
d. Kristina Grozeva, Petar Valchanov

Gradina de Vara

OPENING GALA

22:00 Planet Petrila (România, doc., 2016, 80 min.)
d. Andrei Dăscălescu
guests: Andrei Dăscălescu, Ion Barbu, Cătălin Cenuşă, Anamaria Antoci

AMBASADA

(intrarea libera)

11:00 Vernisaj expoziţie foto
& întâlnire cu echipa documentarului Planeta Petrila
invitaţi: Andrei Dăscălescu, Ion Barbu, Cătălin Cenuşă, Anamaria Antoci

19:00 Clachete Ceau, Cinema! printate 3D live – Plan Zero

20:00 TDB/Terapie de Basm
invitaţi: Mirel Drăgan; Adi Ionasiu, Vic Drujiniu, Dan Ianoş, Edi Man

Casa Artelor – Sala Studio:

ANIMAŢIE
(intrare liberă pentru copii)
11:00 Pat şi Mat (Republica Cehă, 2016, 80 min.)
r. Marek Benes

18:00 FILME BĂNĂŢENE
(intrare liberă)
Proiecţionistul (România, 2016, 26 min.)
r. Norbert Fodor
invitat: Alex Mărgineanu

Bodrog (work in progress, 10 min.)
r. Mihai Sălăjan
invitat: Mihai Sălăjan

Superhombre (work in progress, 10 min.)
de Mircea Gherase & Lucian Mircu

Cinema Timis

COMPETITION

17:00 Prowl (Germany, 2016, 74 min.)
d. Alexandra Bălteanu

18:30 You Have No Idea How Much I Love You (Poland, doc., 2016, 80 min.)
d. Pawel Lozinski

SPECIAL SCREENING

20:00 Tarzan’s Testicles (Romania-France, doc., 2017, 105 min.)
d. Alexandru Solomon
guests: Alexandru Solomon, Ada Solomon

Grădina de Vară

22:15 The Lure (Poland, 2016, 92 min.)
d. Agnieszka Smoczynska

Chestnut Patio

CZECH IT OUT
22:15 Daisies (Cehoslovacia, 1966, 72 min.)
d. Vera Chytilová

AMBASADA

(intrare libera)

11:00 Mic-dejun cu juriul Ceau, Cinema!
invitaţi: Anamaria Antoci, Alexandru Potocean, Cătălin Olaru

12:00 Atelier de film documentar cu regizorul Alexandru Solomon

Casa Artelor – Sala Studio

ANIMATION
(free entrance for children)
11:00 My Life as A Zucchini (Swiss-France, 2016, 70 min.)
d. Claude Barras

16:00 SPECIAL SCREENING
On Body and Soul (Hungary, 2017, 116 min.)
d. Ildikó Enyedi

18:00 CZECH IT OUT
Despre ospăţ şi oaspeţi (Cehoslovacia, 1966, 71 min.)
d. Jan Němec

20:00 FOCUS SUEDIA
(intrare liberă)
Tresspasing Bergman (Sweden, doc., 2013, 107 min.)
d. Jane Magnusson, Hynek Pallas

Cinema Timiș

CZECH IT OUT
14:00 Balul pompierilor (Cehoslovacia, 1967, 73 min.)
d. Miloš Forman

COMPETIŢIE

16:00 Pawn Street (Italy, 2016, 85 min.)
d. Irene Dionisio

18:00 People that are not me (Israel, 2016, 80 min.)
d. Hadas Ben Aroya

SPECIAL SCREENING
20:00 Afterimage (Poland, 2016, 98 min.)
d. Andrzej Wajda

Grădina de Vară

CLOSING GALA & AWARDS
22:00 Mariţa (Romania, 2017, 100 min.)
d. Cristi Iftime
guests: Alexandru Potocean, Ada Solomon

Chestnut Patio

22:15 John From (Portugal, 2015, 95 min.)
d. João Nicolau

AMBASADA

DOC-MINICĂ

ANIVERSARY SCREENING – 120 years of cinema in Timişoara
16:00 The Manakia Brothers. Diary of a long look back (Romania, doc., 2016, 91 min.)
d. Eliza Zdru
guest: Eliza Zdru

ONE WORLD ROMANIA PRESENTS

18:00 Normal Autistic Film (Czech Republic, doc., 2016, 87 min.)
d. Miroslav Janek

20:00 A German Life (Austria-Germany, doc., 2016, 113 min.)
d. Christian Krönes, Olaf S. Müller, Roland Schrotthofer, Florian Weigensamer

Cinema Gottlob

(free entrance)

ANIMATION
11:00 (r) Pat and Mat (Republica Cehă, 2016, 80 min.)
d. Marek Benes

15:30 CZECH IT OUT
Sătucul meu drag (Cehoslovacia, 1985, 98 min.)
d. Jirí Menzel

17:30 That Trip I Took With Dad (Germany-Romania, 2016, 111 min.)
d. Anca Miruna Lăzărescu
guests: Alex Mărgineanu, Alex Mihăescu

20:00 SPECIAL SCREENING – 10 years after Palme d`Or
4 months, 3 weeks and 2 days (România-Belgia, 2007, 113 min.)
d. Cristian Mungiu

Stadionul Gottlob

(free entrance)

FOCUS SWEDEN
22:15 A Man Called Ove (Suedia, 2015, 116 min.)
d. Hannes Holm